تسمه حمل بار

تسمه حمل بار یا تسمه بار برداری نوعی از ادوات و اتصالات در لیفتینگ بار می باشد که در تناژ مختلف، با عرض و ضخامت مختلفی تولید می شود. در تولید تسمه حمل بار از الیاف پارچه مصنوعی از جنس پلی استر استفاده شده است که دارای خلوص بالایی بوده و براق است و از این رو تسمه حمل بار را به تسمه ابریشمی نیز می شناسند. تسمه حمل بار مانند زنجیر و سیم بکسل در لیفتینگ بار مورد استفاده قرار می گیرد و در سه شکل مختلف یعنی تسمه تخت حمل بار، تسمه گرد یا تسمه شالی و تسمه جغجغه تولید می گردد.

تسمه حمل بار به سبب سطح نرم و پارچه ای که دارد بر روی سطح بار آسیب و خراش ایجاد نمی کند. از این رو از تسمه برای لیفتینگ بار هایی استفاد می شود که دارای حساسیت سطحی در برابر خراش و برش هستند. علاوه بر این با بالا رفتن تناژ و ظرفیت وزنی تسمه حمل بار عرض آن نیز بصورت قابل توجهی بالا می رود که این امر سبب می شود وزن بار بر روی سطح گسترده تری پخش شده و نسبت به سیم بکسل و زنجیر که سطح مقطع کمی دارند، از ایجاد برش در بار جلوگیری به عمل آید.

رنگ ها و ضخامت های مختلف تسمه حمل بار

تسمه های حمل بار در رنگ های مختلفی تولید می شوند. هر رنگ از تسمه دارای مفاهیم مشخص از ظرفیت لیفتینگ، عرض و ضخامت می باشد. البته متریال بکار گرفته شده در تولید تسمه حمل بار با رنگ های مختلف یکسان است و این رنگ تنها برای انتخاب و تشخیص سریع ظرفیت لیفتینگ تسمه حمل بار انتخاب می شود. در پایین ترین ظرفیت تسمه های حمل بار به رنگ بنفش با قابلیت لیفتینگ 1 تن بار هستند که دارای عرض 25 الی 30 میلیمتر هستند. تسمه های حمل بار به رنگ سبز رنگ با قابلیت لیفتینگ 2 تن بار طراحی شده اند که دارای عرض 50 الی 75 میلیمتر هستند.

یکی از پر کاربرد ترین نمونه های تسمه حمل بار تسمه های زرد رنگ با قابلیت لیفتینگ 3 تن بار هستند که در عرض 75 الی 100 میلیمتر تولید می شوند. به همین ترتیب تسمه های حمل بار طوسی رنگ با قابلیت لیفتینگ 4 تن بار و قرمز رنگ با قابلیت لیفتینگ 5 تن بار تولید می شوند. در اغلب کاربری ها برای لیفتینگ بار از تسمه بار برداری تا توان وزنی 12 تن استفاده می شود اما برخی از برند ها به تولید این ابزار لیفتینگ بار تا 35 تن نیز می پردازند.

تسمه جغجغه