اتصالات جرثقیل سقفی

 جرثقیل های سقفی از ماشین آلات کاربردی حمل بار هستند که همانطور که از نام آنها مشخص است می بایست اتصال سقفی داشته باشند. از این رو برای کاربری جرثقیل های سقفی می بایست یا یک قلاب سقفی با قابلیت کششی بسیار بالا در دسترس باشد (جرثقیل های دو کاره) و یا نیاز به ریل های سقفی برای قرار گیری کالسکه جرثقیل بر روی آن هست (جرثقیل های چهار کاره). خود جرثقیل نیز برای ایجاد اتصال سقفی نیازمند متعلقات و اتصالاتی است.

وجود یک قلاب بر روی جرثقیل های دو کاره که اغلب بصورت جرثقیل دستی مورد استفاده قرار می گیرند و وجود یک کالسکه تا ترولی که اغلب در اتصالات جرثقیل های برقی مورد استفاده قرار می گیرند برای تکمیل اتصال الزامی است. ترولی یا کالسکه جرثقیل چه از نوع دستی، زنجیری و چه از نوع برقی می بایست دارای توان و ظرفیت وزنی برابری با خود جرثقیل باشد.

رابط زنجیر

رابط زنجیر Connecting link یک قطعه مکانیکی شبیه به یکی از دانه های زنجیر (در هر سایز تقریبا2-3 برابر دانه زنجیر) می باشد. از رابط زنجیر برای اتصال رشته های مختلف زنجیر استفاده می شود و در این اتصال رابط زنجیر شبیه به یکی از دانه های زنجیر عمل می کند. در تولید اسلینگ های زنجیری، اتصالات جرثقیل سقفی و در اتصال چند رشته زنجیر به یکدیگر از رابط زنجیر استفاده می شود. رابط زنجیر در واقع دارای یک بدنه به شکل بیضی می باشد که بصورت دو تکه مجزا با قابلیت اتصال توسط بوش و پین تولید شده است. بسته به سایز زنجیر از رابط زنجیر در سایز های مختلف در اتصال استفاده می شود.

گرید های مختلف رابط زنجیر

رابط زنجیر نیز مانند دیگر اتصالات اسلینگ های زنجیری و سیم بکسلی در گرید های مختلفی تولید می شود. محبوب ترین گرید از رابط زنجیر که در اتصال رشته های زنجیر خشکه مورد استفاده قرار می گیرد گرید G80 است. این گرید از رابط زنجیر دارای تنسایل تقریبی 550 نیوتن بر میلیمتر مربع بوده و به روش فورج گرم تولید می شود.

در ترکیبات آلیاژی این گرید از رابط زنجیر از درصد بالایی کربن استفاده شده که طی عملیات سخت کاری حرارتی و در پی یکدست شدن بردار های داخلی فولاد مقاومت کششی رابط زنجیر فولادی خشکه افزایش پیدا کرده است. این گرید از رابط زنجیر هر چند مقاومت کششی بالایی دارد اما به سبب آسیب پذیر بودن در تماس با رطوبت می بایست مقاوم سازی سطحی شود. اغلب تولید کنندگان رابط زنجیر از روش آبکاری سطحی گالوانیزه به منظور افزایش قابلیت های زنگ زدگی رابط زنجیر فولادی G80 استفاده می کنند.
رابط زنجیر در گرید های استنلس استیل نیز در صنایع برای اتصال رشته های زنجیر استیل بکار گرفته می شند. از دو گرید 304 و 316 در تولید رابط زنجیر استنلس استیل استفاده می شود که گرید 316 هم مقاومت مناسب تری در برابر زنگ زدگی دارد و هم قیمت بالاتری دارد.

قلاب S سوئدی