اسلینگ سیم بکسل

اسلینگ سیم بکسل Wire rope sling در واقع سیم بکسلی است که به متراژ مورد نیاز برش خورده و در دو طرف دارای حلقه برای اتصال و کاربری به منظور لیفتینگ می باشد. اسلینگ سیم بکسل هم بصورت تک شاخه مورد استفاده قرار می گیرد و هم بصورت چند شاخه. طول شاخه های اسلینگ سیم بکسل می تواند برابر بوده و یا بر حسب ابعاد بار متفاوت باشند. با این وجود پس از برش زدن و تولید اسلینگ سیم بکسل در طول های رشته مشخص امکان تغییر طول وجود ندارد، این در حالی است که در اسلینگ زنجیری تغییر طول رشته ها با بکارگیری یک قلاب دانه گیر زنجیر میسر است.

در تولید اسلینگ های سیم بکسل اغلب از سیم بکسل با مغزی فولادی استفاده می شود. دو مورد از پر کاربردترین ساختار ها در تولید اسلینگ های سیم بکسلی ساختار 6X37 فولاد و ساختار سیم بکسل نتاب 19X7 می باشد. هر دو این ساختار ها با بافت استاندارد یعنی با مفتول هایی با قطر برابر تولید می شوند. برای داشتن مقاومت کششی بالا در اغلب موارد از گرید های بالای فولادی در تولید مفتول های اسلینگ سیم بکسل استفاده می شود که گرید 1770 نیوتن بر میلیمتر مربع محبوب ترین آنها می باشد.

در مقایسه اسلینگ سیم بکسل و اسلینگ زنجیر باید گفت که به جز شرایط کاربری خاصو در کاربری های ساحلی و دریایی اغلب اسلینگ های زنجیری دارای قابلیت های بالاتری نسبت به اسلینگ سیم بکسل هستند. مقاومت سایشی بالاتر که طول عمر بالاتر اسلینگ را به همراه دارد یکی از مزایای اسلینگ زنجیری نسبت به اسلینگ های سیم بکسلی است. علاوه بر این استفاده از یک قلاب دانه گیر بر روی هر یک از رشته های اسلینگ زنجیری قابلیت تغییر طول شاخه زنجیر را در لیفتینگ فراهم می آورد که از دیگر مشخصات و مزایای استفاده از اسلینگ زنجیری نسبت به اسلینگ سیم بکسلی است.

روش های تولید اسلینگ سیم بکسلی

اسلینگ های سیم بکسلی اغلب به دو روش مدرن و یک روش سنتی تولید می شوند. روش های تولید اسلینگ سیم بکسلی نه تنها بر روی قابلیت های کششی بلکه بر روی هزینه تمام شده اسلینگ سیم بکسل نیز تاثیر مستقیمی دارند. در زیر به معرفی این روش ها می پردازیم.

  • بافت سیم بکسل: قدیمی ترین روش تولید اسلینگ سیم بکسل روش بافت یا گیس بافت سیم بکسل می باشد. در این روش استرند ها در دو طرف سیم بکسل در طول مشخصی باز شده و مانند تار و پود از میان یکدیگر برای ایجاد یک حلقه یا چشمی عبور داده می شوند. امروزه روش گیس بافت سیم بکسل اغلب بعنوان پیش زمینه ای برای پرس سیم بکسل استفاده می شود.
  • پرس سیم بکسل: محبوب ترین و سریع ترین روش تولید اسلینگ سیم بکسل روش پرس می باشد. در این روش از اتصالاتی چون گوشواره و بوش کمک گرفته می شود. اسلینگ های تولید شده به روش پرس زمان کمتری برای تولید نیاز داشته و ارزان تر هستند.
  • سوکت زنی سیم بکسل: یکی از روش های مدرن در تولید اسلینگ های سیم بکسل روش سوکت زنی سر سیم بکسل است. در این روش از سوکت های فولادی و وایر لاک استفاده می شود و به تولید اسلینگ هایی با قابلیت کششی بسیار بالا می انجامد. قیمت بالاتر سوکت نسبت به بوش و گوشواره سبب می شود تا اسلینگ های سیم بکسل سوکت دار قیمت بالاتری نسبت به موارد پرسی داشته باشند. 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!